Panasonic Electronic Components EEA-FC0J121H
EEA-FC0J121H picture photo
Mfg. Part Number
EEA-FC0J121H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEA-FC0J121H.pdf
Availability of EEA-FC0J121H
QUANTITY
EEA-FC0J121H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-FC0J121H
Internal Part NumberEIS-EEA-FC0J121H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current130mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-FC0J121H
Related LinksEEA-FC, EEA-FC0J121H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-FC0J121H Details Description
Related parts for EEA-FC0J121H
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BAG STATIC METAL-IN 4X24" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 21.97MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf