Panasonic Electronic Components EEA-GA1A470
EEA-GA1A470 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1A470
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1A470.pdf
Availability of EEA-GA1A470
QUANTITY
EEA-GA1A470 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1A470
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1A470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1A470
Related LinksEEA-G, EEA-GA1A470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1A470 Details Description
Related parts for EEA-GA1A470
OPTOCOUPLER 2CH 2.5A 16-SOIC datasheet.pdf
PYROLYTIC GRAPHITE SHTS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH RS232 32LGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 48NH 1.2A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf