Panasonic Electronic Components EEA-GA1C470
EEA-GA1C470 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1C470
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1C470.pdf
Availability of EEA-GA1C470
QUANTITY
EEA-GA1C470 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1C470
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1C470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1C470
Related LinksEEA-G, EEA-GA1C470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1C470 Details Description
Related parts for EEA-GA1C470
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 40POS CBL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 10' datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf