Panasonic Electronic Components EEA-GA1H1R0
EEA-GA1H1R0 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1H1R0
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1H1R0.pdf
Availability of EEA-GA1H1R0
QUANTITY
EEA-GA1H1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1H1R0
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1H1R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEEA-GA Series
PCN Obsolescence/ EOLAlum Cap Disc Notice 16/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1H1R0
Related LinksEEA-G, EEA-GA1H1R0 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1H1R0 Details Description
Related parts for EEA-GA1H1R0
DIP CABLE - CDP14G/AE14M/X datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC PWR I/F SWITCH PC CARD 16SSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1024X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 9POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR 40.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf