Panasonic Electronic Components EEC-F5R5H684
EEC-F5R5H684 picture photo
Mfg. Part Number
EEC-F5R5H684
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 680MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
EEC-F5R5H684.pdf
Availability of EEC-F5R5H684
QUANTITY
EEC-F5R5H684 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC-F5R5H684
Internal Part NumberEIS-EEC-F5R5H684
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationEEC-F,EEC-RF Material 10/Dec/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesF
PackagingBulk
Capacitance680mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC-F5R5H684
Related LinksEEC-F5, EEC-F5R5H684 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEC-F5R5H684 Details Description
Related parts for EEC-F5R5H684
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT UNSEAL 7POS 30V datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC 8INPUT NOR/OR GATE 14-TSSOP datasheet.pdf
SENS 300PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA datasheet.pdf
VARISTOR 433V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PICOR EVAL BD PI3303-00 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf