Sunon EEC0251B1-000U-A99
EEC0251B1-000U-A99 picture photo
Mfg. Part Number
EEC0251B1-000U-A99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
EEC0251B1-000U-A99.pdf
Availability of EEC0251B1-000U-A99
QUANTITY
EEC0251B1-000U-A99 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC0251B1-000U-A99
Internal Part NumberEIS-EEC0251B1-000U-A99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDR MagLev Fan Series
RoHS InformationRoHS Certificate
Featured ProductE Series Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow108.2 CFM (3.06m³/min)
Static Pressure0.280 in H2O (69.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAutoRestart
Noise44.5 dB(A)
Power (Watts)5.30W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.445A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC0251B1-000U-A99
Related LinksEEC0251B1, EEC0251B1-000U-A99 Datasheet, Sunon Distributor
EEC0251B1-000U-A99 Details Description
Related parts for EEC0251B1-000U-A99
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
RES 82K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 1.5GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD VOUT 44-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST 4A 250V datasheet.pdf
THYRISTOR 200V 150A SMA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 550MW SOD323F datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR datasheet.pdf