Sullins Connector Solutions EEC10DREN-S93
EEC10DREN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
EEC10DREN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
EEC10DREN-S93.pdf
Availability of EEC10DREN-S93
QUANTITY
EEC10DREN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC10DREN-S93
Internal Part NumberEIS-EEC10DREN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC10DREN-S93
Related LinksEEC10D, EEC10DREN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC10DREN-S93 Details Description
Related parts for EEC10DREN-S93
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 10AWG GREEN datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
CONN 5.00 MTV-4 TB75 BK datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf