Sullins Connector Solutions EEC25DREF-S734
EEC25DREF-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EEC25DREF-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET
Datasheet Download
EEC25DREF-S734.pdf
Availability of EEC25DREF-S734
QUANTITY
EEC25DREF-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC25DREF-S734
Internal Part NumberEIS-EEC25DREF-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC25DREF-S734
Related LinksEEC25DR, EEC25DREF-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC25DREF-S734 Details Description
Related parts for EEC25DREF-S734
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 10A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf