Sullins Connector Solutions EEC25DRXS
EEC25DRXS picture photo
Mfg. Part Number
EEC25DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC25DRXS.pdf
Availability of EEC25DRXS
QUANTITY
EEC25DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC25DRXS
Internal Part NumberEIS-EEC25DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC25DRXS
Related LinksEEC2, EEC25DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC25DRXS Details Description
Related parts for EEC25DRXS
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MICROPWR DUAL 8DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .025DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 16-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SENSR VOLTAGE 10-300V AC/DC-INPT datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ22 PG21 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBJ datasheet.pdf