JAE Electronics WR-120PB-VF-N1
WR-120PB-VF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
WR-120PB-VF-N1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 120POS SMD
Datasheet Download
WR-120PB-VF-N1.pdf
Availability of WR-120PB-VF-N1
QUANTITY
WR-120PB-VF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-120PB-VF-N1
Internal Part NumberEIS-WR-120PB-VF-N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTray
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 7mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-120PB-VF-N1
Related LinksWR-120P, WR-120PB-VF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-120PB-VF-N1 Details Description
Related parts for WR-120PB-VF-N1
IC DELAY LINE 5TAP 17NS 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 200mA Backlight, Lighting, Signage 8-SOIC N Exposed Pad datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.38K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf