Sullins Connector Solutions EEC26DRTS-S93
EEC26DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
EEC26DRTS-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC26DRTS-S93.pdf
Availability of EEC26DRTS-S93
QUANTITY
EEC26DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC26DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-EEC26DRTS-S93
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC26DRTS-S93
Related LinksEEC26D, EEC26DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC26DRTS-S93 Details Description
Related parts for EEC26DRTS-S93
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
TERMINAL LUG 2/0AWG .500 TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 32 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.315A 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B PG16 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR DAC1408D650W0 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 19MM datasheet.pdf