Nichicon EEC2G105HQA401
EEC2G105HQA401 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2G105HQA401
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 400VAC QC TERM
Datasheet Download
EEC2G105HQA401.pdf
Availability of EEC2G105HQA401
QUANTITY
EEC2G105HQA401 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2G105HQA401
Internal Part NumberEIS-EEC2G105HQA401
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing-
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC2G105HQA401
Related LinksEEC2G10, EEC2G105HQA401 Datasheet, Nichicon Distributor
EEC2G105HQA401 Details Description
Related parts for EEC2G105HQA401
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
METRAL RCT STR PF 4X12 datasheet.pdf
IC CONV DC/DC TFT-LCD 32-QFN datasheet.pdf
IC OFFLINE SW 45W 65W 12ESOP datasheet.pdf
CBL 13PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf