Nichicon EEC2G126HQA415
EEC2G126HQA415 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2G126HQA415
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 400VAC QC TERM
Datasheet Download
EEC2G126HQA415.pdf
Availability of EEC2G126HQA415
QUANTITY
EEC2G126HQA415 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2G126HQA415
Internal Part NumberEIS-EEC2G126HQA415
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.284" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max)1.614" (41.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing-
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC2G126HQA415
Related LinksEEC2G12, EEC2G126HQA415 Datasheet, Nichicon Distributor
EEC2G126HQA415 Details Description
Related parts for EEC2G126HQA415
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
IC CHARG BATT LI-ON USB 10DFN datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 BLUE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL HI-SPD LP 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 30POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 6 POS SMD datasheet.pdf