Nichicon EEC2G126HQA415
EEC2G126HQA415 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2G126HQA415
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 400VAC QC TERM
Datasheet Download
EEC2G126HQA415.pdf
Availability of EEC2G126HQA415
QUANTITY
EEC2G126HQA415 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2G126HQA415
Internal Part NumberEIS-EEC2G126HQA415
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.284" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max)1.614" (41.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing-
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC2G126HQA415
Related LinksEEC2G12, EEC2G126HQA415 Datasheet, Nichicon Distributor
EEC2G126HQA415 Details Description
Related parts for EEC2G126HQA415
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE SPLITTER 5.25" POWER 6" datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMA datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 6A 400V KBJ datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
LENS CAP DOME BLUE LT SOCKET datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W DO214AA datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 14POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS PCB VERT datasheet.pdf