Nichicon EEC2G705HWNM07
EEC2G705HWNM07 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2G705HWNM07
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7UF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
EEC2G705HWNM07.pdf
Availability of EEC2G705HWNM07
QUANTITY
EEC2G705HWNM07 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2G705HWNM07
Internal Part NumberEIS-EEC2G705HWNM07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance7µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)1.496" (38.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.346" (34.20mm)
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC2G705HWNM07
Related LinksEEC2G70, EEC2G705HWNM07 Datasheet, Nichicon Distributor
EEC2G705HWNM07 Details Description
Related parts for EEC2G705HWNM07
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 30"W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 730MA 1.08 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf