Sullins Connector Solutions EEC50DRAS-S734
EEC50DRAS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EEC50DRAS-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB
Datasheet Download
EEC50DRAS-S734.pdf
Availability of EEC50DRAS-S734
QUANTITY
EEC50DRAS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC50DRAS-S734
Internal Part NumberEIS-EEC50DRAS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC50DRAS-S734
Related LinksEEC50DR, EEC50DRAS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC50DRAS-S734 Details Description
Related parts for EEC50DRAS-S734
FERRULE ALUM FOR ROUND HANDLE datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 72POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf