Vishay/Dale RNR55J6811FSB14
RNR55J6811FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J6811FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J6811FSB14.pdf
Availability of RNR55J6811FSB14
QUANTITY
RNR55J6811FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J6811FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J6811FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J6811FSB14
Related LinksRNR55J6, RNR55J6811FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J6811FSB14 Details Description
Related parts for RNR55J6811FSB14
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR30S/AE30M/HSR30S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
SWING KITS HMESWK SERIES datasheet.pdf
ROUND SLIT MASK 3MM DIA ST4 ONLY datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS datasheet.pdf