Sullins Connector Solutions EEC50DRYS-S734
EEC50DRYS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EEC50DRYS-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC50DRYS-S734.pdf
Availability of EEC50DRYS-S734
QUANTITY
EEC50DRYS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC50DRYS-S734
Internal Part NumberEIS-EEC50DRYS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC50DRYS-S734
Related LinksEEC50DR, EEC50DRYS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC50DRYS-S734 Details Description
Related parts for EEC50DRYS-S734
CONN TERM BLOCK SPRNG 24PS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 24A TO-220 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
NTC 6.8KOHM 5% 3950K 1% datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf