Panasonic Electronic Components EEE-0GS220SR
EEE-0GS220SR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-0GS220SR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEE-0GS220SR.pdf
Availability of EEE-0GS220SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-0GS220SR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-0GS220SR
Internal Part NumberEIS-EEE-0GS220SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEE Series 27/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-0GS220SR
Related LinksEEE-0G, EEE-0GS220SR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-0GS220SR Details Description
Related parts for EEE-0GS220SR
IC OPAMP DIFF 50KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.4A 40 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
SWING KITS HMESWK SERIES datasheet.pdf
JT 53C 53#20 PIN PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND .100" datasheet.pdf