Panasonic Electronic Components EEE-1AA102UAP
EEE-1AA102UAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1AA102UAP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEE-1AA102UAP.pdf
Availability of EEE-1AA102UAP
QUANTITY
EEE-1AA102UAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1AA102UAP
Internal Part NumberEIS-EEE-1AA102UAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1AA102UAP
Related LinksEEE-1A, EEE-1AA102UAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1AA102UAP Details Description
Related parts for EEE-1AA102UAP
IC INDCT LOAD DRVR DUAL SC74-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
EMITTER ONLY FOR E3A2-10M4 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.69-5.5V datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 18W datasheet.pdf