Panasonic Electronic Components EEE-1CA100SR
EEE-1CA100SR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1CA100SR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-1CA100SR.pdf
Availability of EEE-1CA100SR
QUANTITY
EEE-1CA100SR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1CA100SR
Internal Part NumberEIS-EEE-1CA100SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1CA100SR
Related LinksEEE-1C, EEE-1CA100SR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1CA100SR Details Description
Related parts for EEE-1CA100SR
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
VARISTOR 560V 2.5KA DISC 12.5MM datasheet.pdf
PSOC POD FEET FOR 28-SSOP datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 300A NF SER datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3.5A 12W datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf