Panasonic Electronic Components EEE-1EA100AR
EEE-1EA100AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1EA100AR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-1EA100AR.pdf
Availability of EEE-1EA100AR
QUANTITY
EEE-1EA100AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1EA100AR
Internal Part NumberEIS-EEE-1EA100AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1EA100AR
Related LinksEEE-1E, EEE-1EA100AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1EA100AR Details Description
Related parts for EEE-1EA100AR
RES ARRAY 15 RES 15K OHM 1506 datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CARRIER OPEN datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 33P 152MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4LAYER 20POS datasheet.pdf