Panasonic Electronic Components EEE-1EA220AP
EEE-1EA220AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1EA220AP
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-1EA220AP.pdf
Availability of EEE-1EA220AP
QUANTITY
EEE-1EA220AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1EA220AP
Internal Part NumberEIS-EEE-1EA220AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1EA220AP
Related LinksEEE-1E, EEE-1EA220AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1EA220AP Details Description
Related parts for EEE-1EA220AP
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 64-LFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X8 RED 5V TH datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf