Panasonic Electronic Components EEE-1EA330WR
EEE-1EA330WR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1EA330WR
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-1EA330WR.pdf
Availability of EEE-1EA330WR
QUANTITY
EEE-1EA330WR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1EA330WR
Internal Part NumberEIS-EEE-1EA330WR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1EA330WR
Related LinksEEE-1E, EEE-1EA330WR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1EA330WR Details Description
Related parts for EEE-1EA330WR
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER LINE 20A STUDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES 68.0K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DUAL LOADED datasheet.pdf
SOLIS,2,1/4,.580 WIDE,NO BEND datasheet.pdf
CONN PWR CONTACT AU 150A FEMALE datasheet.pdf