Panasonic Electronic Components EEE-1JA470UP
EEE-1JA470UP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1JA470UP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEE-1JA470UP.pdf
Availability of EEE-1JA470UP
QUANTITY
EEE-1JA470UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1JA470UP
Internal Part NumberEIS-EEE-1JA470UP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1JA470UP
Related LinksEEE-1J, EEE-1JA470UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1JA470UP Details Description
Related parts for EEE-1JA470UP
TERM BLOCK HDR 2POS 135DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.4A 7.3 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 95MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 10A TO-263AA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf