Panasonic Electronic Components EEE-1VA101XAP
EEE-1VA101XAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1VA101XAP
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-1VA101XAP.pdf
Availability of EEE-1VA101XAP
QUANTITY
EEE-1VA101XAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1VA101XAP
Internal Part NumberEIS-EEE-1VA101XAP
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current132mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1VA101XAP
Related LinksEEE-1V, EEE-1VA101XAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1VA101XAP Details Description
Related parts for EEE-1VA101XAP
IC DAC 10BIT DUAL 40MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
TERMINATION BLOCK W/TEST CONNECT datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
22+22 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME 20 datasheet.pdf
PV NASA #22 PIN CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf