Panasonic Electronic Components EEE-FC0J152P
EEE-FC0J152P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC0J152P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FC0J152P.pdf
Availability of EEE-FC0J152P
QUANTITY
EEE-FC0J152P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC0J152P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC0J152P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC0J152P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC0J152P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC0J152P Details Description
Related parts for EEE-FC0J152P
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
MINI MI II 6POS W/CLIP ASSY datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 80V/50V 1A 5CPH datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV CH 1808 datasheet.pdf
80FT-24.2 M 12 WR PWR IN-OSSD OU datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
SCREW 6-32X.437PANHD PHSLZINC CL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf