Vishay/Dale RNC55H1210BRB14
RNC55H1210BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1210BRB14
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1210BRB14.pdf
Availability of RNC55H1210BRB14
QUANTITY
RNC55H1210BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1210BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1210BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1210BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1210BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1210BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1210BRB14
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG .100 20POS 15A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.333GHZ 1295BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf