Panasonic Electronic Components EEE-FC1E101AP
EEE-FC1E101AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E101AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E101AP.pdf
Availability of EEE-FC1E101AP
QUANTITY
EEE-FC1E101AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E101AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E101AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current337.5mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E101AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E101AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E101AP Details Description
Related parts for EEE-FC1E101AP
CONN RCPT 3POS BLU MTA-100 30AU datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 3V MICROPWR SC70-6 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 28AWG GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.12A 205.3 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780HBGA datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf