Panasonic Electronic Components EEE-FC1E220P
EEE-FC1E220P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E220P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E220P.pdf
Availability of EEE-FC1E220P
QUANTITY
EEE-FC1E220P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E220P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E220P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current105mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E220P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E220P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E220P Details Description
Related parts for EEE-FC1E220P
SWITCH BASIC SPDT .1A 117GF 30V datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ 32HVQFN datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 11A QC datasheet.pdf
IP CORE SYSTEM DESIGN IP SUITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
IGBT 600V 200A 500W SOT-227 datasheet.pdf