Panasonic Electronic Components EEE-FC1E471P
EEE-FC1E471P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E471P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E471P.pdf
Availability of EEE-FC1E471P
QUANTITY
EEE-FC1E471P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E471P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E471P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E471P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E471P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E471P Details Description
Related parts for EEE-FC1E471P
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
OSC XO 8.064MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO204AC datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3V 5MM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
RES 50K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf