Panasonic Electronic Components EEE-FC1E680P
EEE-FC1E680P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E680P
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E680P.pdf
Availability of EEE-FC1E680P
QUANTITY
EEE-FC1E680P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E680P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E680P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current337.5mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E680P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E680P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E680P Details Description
Related parts for EEE-FC1E680P
SW ROTARY DIP RED HEX STRGHT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 540KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2.5MM VERT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS GLD datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf