Panasonic Electronic Components EEE-FC1V100R
EEE-FC1V100R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1V100R
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1V100R.pdf
Availability of EEE-FC1V100R
QUANTITY
EEE-FC1V100R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1V100R
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1V100R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current71.25mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1V100R
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1V100R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1V100R Details Description
Related parts for EEE-FC1V100R
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.02K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf