Panasonic Electronic Components EEE-FC1V221AP
EEE-FC1V221AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1V221AP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1V221AP.pdf
Availability of EEE-FC1V221AP
QUANTITY
EEE-FC1V221AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1V221AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1V221AP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1V221AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1V221AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1V221AP Details Description
Related parts for EEE-FC1V221AP
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf