Panasonic Electronic Components EEE-FK0J101AP
EEE-FK0J101AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK0J101AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FK0J101AP.pdf
Availability of EEE-FK0J101AP
QUANTITY
EEE-FK0J101AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK0J101AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FK0J101AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current156mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK0J101AP
Related LinksEEE-FK, EEE-FK0J101AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK0J101AP Details Description
Related parts for EEE-FK0J101AP
CONN RCPT 28POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1000FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
MIRROR STAINLESS STEEL 72 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 200 MOHM datasheet.pdf