Panasonic Electronic Components EEE-FK1A331GP
EEE-FK1A331GP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1A331GP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1A331GP.pdf
Availability of EEE-FK1A331GP
QUANTITY
EEE-FK1A331GP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1A331GP
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1A331GP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current450mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1A331GP
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1A331GP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1A331GP Details Description
Related parts for EEE-FK1A331GP
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 0606 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR BQ2011 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16-SOIC datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NPO 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS PNL MT PIN KEY B datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT datasheet.pdf
MICRO 51C S 30" YEL JACKP datasheet.pdf