Panasonic Electronic Components EEE-FK1C152AQ
EEE-FK1C152AQ picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1C152AQ
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1C152AQ.pdf
Availability of EEE-FK1C152AQ
QUANTITY
EEE-FK1C152AQ Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1C152AQ
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1C152AQ
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current825mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1C152AQ
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1C152AQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1C152AQ Details Description
Related parts for EEE-FK1C152AQ
RES 16 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC 600V 200A datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT STR PCB 3POS GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREEN/YLLW datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS .5MM R/A datasheet.pdf