Panasonic Electronic Components EEE-FK1C220R
EEE-FK1C220R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1C220R
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1C220R.pdf
Availability of EEE-FK1C220R
QUANTITY
EEE-FK1C220R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1C220R
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1C220R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current120mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1C220R
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1C220R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1C220R Details Description
Related parts for EEE-FK1C220R
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP 1.0UF 305VAC EMI SUPPRESSION datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 260MA 2.064 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf