Panasonic Electronic Components EEE-FK1J4R7R
EEE-FK1J4R7R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1J4R7R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1J4R7R.pdf
Availability of EEE-FK1J4R7R
QUANTITY
EEE-FK1J4R7R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1J4R7R
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1J4R7R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current37.5mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1J4R7R
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1J4R7R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1J4R7R Details Description
Related parts for EEE-FK1J4R7R
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LED AMST-QYBG WM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 0.1% 5W datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf