Panasonic Electronic Components EEE-FK1J681AM
EEE-FK1J681AM picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1J681AM
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1J681AM.pdf
Availability of EEE-FK1J681AM
QUANTITY
EEE-FK1J681AM Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1J681AM
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1J681AM
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.3A
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1J681AM
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1J681AM Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1J681AM Details Description
Related parts for EEE-FK1J681AM
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HDR.PRESS FIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 4-20MA OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 24-240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf