Panasonic Electronic Components EEE-FP1A471AP
EEE-FP1A471AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FP1A471AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEE-FP1A471AP.pdf
Availability of EEE-FP1A471AP
QUANTITY
EEE-FP1A471AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FP1A471AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FP1A471AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current552.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FP1A471AP
Related LinksEEE-FP, EEE-FP1A471AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FP1A471AP Details Description
Related parts for EEE-FP1A471AP
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
CONN ADAPT UMC PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf