Panasonic Electronic Components EEE-FP1E331AP
EEE-FP1E331AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FP1E331AP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FP1E331AP.pdf
Availability of EEE-FP1E331AP
QUANTITY
EEE-FP1E331AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FP1E331AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FP1E331AP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current552.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FP1E331AP
Related LinksEEE-FP, EEE-FP1E331AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FP1E331AP Details Description
Related parts for EEE-FP1E331AP
CONN HEADER 122PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS51916-746 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf