Panasonic Electronic Components EEE-FPJ101UAR
EEE-FPJ101UAR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FPJ101UAR
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FPJ101UAR.pdf
Availability of EEE-FPJ101UAR
QUANTITY
EEE-FPJ101UAR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FPJ101UAR
Internal Part NumberEIS-EEE-FPJ101UAR
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current156mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FPJ101UAR
Related LinksEEE-FP, EEE-FPJ101UAR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FPJ101UAR Details Description
Related parts for EEE-FPJ101UAR
THERMISTOR 150K OHM NTC SMT 0805 datasheet.pdf
RES 200K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14POS SOCKET-SOCKET .5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 25.4X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-48" BLACK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC GATE INVERTER 5XSON datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC datasheet.pdf
4,7UF 10V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf