Panasonic Electronic Components EEE-FT0J152AP
EEE-FT0J152AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT0J152AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FT0J152AP.pdf
Availability of EEE-FT0J152AP
QUANTITY
EEE-FT0J152AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT0J152AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT0J152AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT0J152AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current595mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT0J152AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT0J152AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT0J152AP Details Description
Related parts for EEE-FT0J152AP
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN STACKER 24POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
DEVICE SERVER 4 PORT datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf