Vishay/Dale RWR81SR698FSRSL
RWR81SR698FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR698FSRSL
Brief Description
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR698FSRSL.pdf
Availability of RWR81SR698FSRSL
QUANTITY
RWR81SR698FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR698FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR698FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.698
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR698FSRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR698FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR698FSRSL Details Description
Related parts for RWR81SR698FSRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf