Panasonic Electronic Components EEE-FT0J222AP
EEE-FT0J222AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT0J222AP
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FT0J222AP.pdf
Availability of EEE-FT0J222AP
QUANTITY
EEE-FT0J222AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT0J222AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT0J222AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT0J222AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current833mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT0J222AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT0J222AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT0J222AP Details Description
Related parts for EEE-FT0J222AP
CHASSIS STEEL BLACK 5"L X 13.5"W datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3F datasheet.pdf
10CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 130W datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 15POS datasheet.pdf