Panasonic Electronic Components EEE-FT1A221AP
EEE-FT1A221AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1A221AP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1A221AP.pdf
Availability of EEE-FT1A221AP
QUANTITY
EEE-FT1A221AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1A221AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1A221AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1A221AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1A221AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1A221AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1A221AP Details Description
Related parts for EEE-FT1A221AP
BATTERY PACK NIMH 9.6V 4200MAH datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 2CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE MODULE 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf