Panasonic Electronic Components EEE-FT1E470AR
EEE-FT1E470AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1E470AR
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1E470AR.pdf
Availability of EEE-FT1E470AR
QUANTITY
EEE-FT1E470AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1E470AR
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1E470AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1E470AR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current156mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1E470AR
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1E470AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1E470AR Details Description
Related parts for EEE-FT1E470AR
FIXED IND 33NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 305K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 5G OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf