Panasonic Electronic Components EEE-HA1C101WP
EEE-HA1C101WP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HA1C101WP
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-HA1C101WP.pdf
Availability of EEE-HA1C101WP
QUANTITY
EEE-HA1C101WP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HA1C101WP
Internal Part NumberEIS-EEE-HA1C101WP
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HA1C101WP
Related LinksEEE-HA, EEE-HA1C101WP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HA1C101WP Details Description
Related parts for EEE-HA1C101WP
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MCF50K datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A SC63 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.6W MONO D 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A TO-220FM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf