Panasonic Electronic Components EEE-HA1C470P
EEE-HA1C470P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HA1C470P
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-HA1C470P.pdf
Availability of EEE-HA1C470P
QUANTITY
EEE-HA1C470P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HA1C470P
Internal Part NumberEIS-EEE-HA1C470P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HA1C470P
Related LinksEEE-HA, EEE-HA1C470P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HA1C470P Details Description
Related parts for EEE-HA1C470P
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf